שטח דירה אמיתי בדירה מקבלן


קניתי מקבלן (עדיין בבניה). בהסכם מכר מופיע שגודל הדירה הינו 102 מ'ר (עם סעיף שעד 2% לא יחשב הפרה של ההסכם). אולם אחרי שריצפו את הבית ספרתי מרצפות והתחלתי לפקפק בגודל הדירה והתחלתי לחפש באינטרנט אחר מודדים וכיצד מחשבים וכו'. נתקלתי באתר שציין שיש איסור על הקבלן לקחת בחשבון את המחסן, מרפסת שמש, חניה ושטח משותף. חזרתי להסכם המכר (שנחתם בתחילת הדרך לפני שהבנתי משהו) ושם נראה לי שהקבלן כן לוקח בחשבון את המחסן, המרפסת ושטח משותף. השאלות שלי הן:
1. האם מה שקראתי לגבי מה שצריך להילקח או לחלופין לא להילקח בחישוב שטח הדירה נכון?
2. אם סעיף 1 נכון, האם יש לקבלן זכות להכניס נספחים מנוגדים לכך בהסכם מכר? (כולל נספח 'ככל שיש סתירה בין הכללים בצו מכר דירות תשל'ד 1974 לבין שיטות חישוב אחרות לחישוב שטח כגון ברשויות, בתקן, בפס'ד , יגברו הכללים כהגדרתם לעיל')
3. מאחר וכאמור חתמתי על הסכם המכר ובהנחה שהתשובה ב2 היא לא, האם הקבלן יכול להשתמש בעובדה שחתמתי על הסכם המכר כדי להצדיק עבירה על הכללים כביכול בהסכמה שלי או שההסכם 'לא חוקי' ולכן לא תקף?
4. האם אתם יכולים להמליץ על מודד מקצועי שיבין את סעיפי הסכם המכר שהזכרתי, יחשב את גודל הדירה בפועל וידע להגיד האם הקבלן עומד 'במה שמכר לי'?

עו"ד שי עמית משיב:

אכן יש כללים לחישוב שטח הדירה הנכון. מרפסת ושטח משותף מחוץ לדירה אינם נכללים בשטח הדירה.

לגבי מחסן, השאלה אם הוא בתוך הדירה או מחוץ לדירה. ישנן עיריות שמכלילות את שטח המחסן בשטח הדירה (פשוט מאפשרים להגדיל את הדירה בשטח שירות לטובת מחסן).

נראה לי כי המועד הנכון לבדיקה זו צריך להתבצע במועד המסירה, אלא אם כן יש פער מאוד משמעותי שהופך את הדירה ללא מתאימה מבחינתך.אני מציע כי תיוועץ בערך הדין שייצג אותך בעסקה.  הוא מכיר את הפרטים ויוכל לייעץ לך באופן פרטני.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *