מחיר למשתכן – האם באמת משתלם ובאיזה מחיר

האם מחיר למשתכן הוא פרויקט כדאי? אנחנו זוג צעיר שרוצה לרכוש דירה, אבל חוששים לנוכח הפרסומים על הביטולים הרבים של זוכים במכרזי מחיר למשתכן שכבר פורסמו. מה היתרונות והחסרונות?צוות askmydira משיב:

מחיר למשתכן הוא מיזם ותיק של משרד הבינוי והשיכון שזכה בתקופתו של כחלון ושר השיכון יואב גלנט לתחיה מחודשת. ראשית, נסביר בקצרה של מה מדובר: זהו מכרז שבו המדינה קובעת מראש את מחיר הקרקע ועלויות הפיתוח וכך הקבלנים מתחרים ביניהם על המחיר הסופי של הדירה לרוכשים. בשיטה זו לרוב מחיר הדירה זול יותר מאשר מחירי השוק.

הדירות משווקות לזכאי משרד השיכון – כאשר תוכלו לבדוק באתר משרד השיכון האם אתם זכאים למכרז המעניין אתכם. מדובר לרוב על זוגות צעירים מחוסרי דיור, או רווקים מעל גיל 35. כמו כן, במר המתחמים יש יתרון לבני מקום.

אם כך היתרון העיקרי ברכישת דירה בשיטת מחיר למשתכן הוא הוזלה של הדירה. כאשר מדובר על דירות באיזורי הביקוש, מדובר על מאות אלפי שקלים.

מחיר למשתכן – החסרונות

אבל, לצערנו, יש גם לא מעט חסרונות בשיטת מחיר למשתכן. ראשית, ברמה העקרונית, במקום לתת סיוע אחיד לכל הזכאים, מדובר בהגרלה – כמו מפעל הפיס. באיזורי הביקוש, הסיכוי לזכיה נמוך מאוד, שכן לעתים נרשמים פי 10 מאשר מספר הדירות המוקצות.

בנוסף, סטנדרט הבניה בדירות אלו הוא לרוב בסיסי – המינימום המחייב של המכרז, מה שמאפשר לקבלנים לתת הנחות. לצערנו, לעתים הסטנדרט מתבטא גם בתכנון לקוי, כפי שהתפרסם לאחרונה – באחד המכרזים המבוקשים ביותר, בגליל ים, חלק מהדירות לא כללו כלל כיווני אויר.

מחיר למשתכן - טקסט החתימה

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט בהגרלת זכאים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן
Photo by Kobi Gideon / GPO

לוחות הזמנים – הרצון של הממשלה להראות תוצאות, הביאו את משרד השיכון לשווק בחלק מהמקרים מכרזים לקרקעות שעדיין לא מאושרות לבנייה, כך שגם אם תיזכו היום, מדובר על דירות לעוד 5 שנים או יותר.

המיקום – עוד תוצר לוואי של ריבוי המתחמים, הוא הסיכוי שהדירה שתיזכו בה תהיה רחוקה מהמקום בו אתם מבקשים לגור. גם זה כמובן שיקול.

בשורה הת – אין ארוחות חינם. יש הנחות יפות על הדירה, אבל זה מחייב גם לא מעט פשרות מצדכם. כל אלה הביאו לכך שיש אחוז לא קטן של זוכים, שהחליטו לאחר זכייתם לוותר על הרכישה ולהסתפק בכל זאת בשוק הפרטי, שם הדירות זמינות באופן מיידי.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *