קניית חצי דירה שהתקבלה בירושה

הורי הורישו בצוואתם את דירת המגורים היחידה שהיתה בבעלותם לאחי ולי. מחצית לכל אחד מאיתנו. הוצא צו קיום צוואה והדירה נרשמה ב על שם שנינו בחלקים שווים. שווי הדירה הוערך ע"י מעריך נדלן ב-930,000 ₪.  בכוונתי לרכוש את חלקו של אחי ולרשום את הדירה במלואה על שמי בטאבו.  כיום יש לי ולאישתי בה אנו גרים הר על שם שנינו. מהו הסכום שיהיה עלי לשלם ? כיצד ישפיע הדבר בעתיד בנושא מיסוי, אם ארצה למכור את הדירה המדוברת במהלך השנה הקרובה?

תשובה:

מס הרכישה יחושב לפי שווי מלוא סכום הדירה, לחלק לשניים. מאחר ויש על שם התא המשפחתי שלך דירה, אזי יחולו ה של דירה נוספת ולא של .  תוכל להכנס למחשבון מס רכישה באתר MYDIRA ולבצע את החישוב.  אגב, רשויות המס אינן מחוייבות לקבל את השווי עליו תצהירו, והן יכולות לטעון כי שווי הדירה גבוה יותר. לגבי מכירה בעתיד – מחצית מהדירה שקיבלת ב, תוכל לנסות למכור בפטור של דירה בירושה. לגבי המחצית האחרת – תאלץ לעשות שימוש בפטור רגיל (ואז זה לא משנה כי הפטור יכול לחול על מלוא הדירה) אם לשלם מס במכירת אותו חצי. מאחר ויהיו ברשותכם שתי דירות, תוכלו לנצל פטור רגיל כל ארבע שנים.

2 תגובות

הוסיפו תגובה
  1. אימי הורישה בצוואתה את דירת המגורים היחידה שהיתה בבעלותה לאחי ולי. מחצית לכל אחד מאיתנו. עם קבלת צו קיום צוואה הדירה תרשם בטאבו על שם שנינו בחלקים שווים. בכוונתי לרכוש את חלקו של אחי שליש מכספי אימי זל ושני שליש מכספי שלי ולרשום את הדירה במלואה על שמי בטאבו. כיום יש לי ולבעלי דירה נוספת בה אנו גרים הרשומה על שם שנינו. מהו הסכום שיהיה עלי לשלם מס רכישה?

  2. עו"ד שי עמית משיב:
    לפי החוק, יהיה עליך לשלם מס רכישה לפי מדרגות מס של דירה נוספת על אותו חלק שתרכוש מאחיך.
    אם תעשו הסכם חלוקה בין יורשים, ולפיו אתה תקבל חלק גדול יותר בדירה תמורת הכסף, אז תצטרך לרכוש חלק קטן יותר שיחוייב במס רכישה.
    מציע כי תיוועץ בעורך הדין המטפל ותציע לו את הדרך הזו, והוא ינחה אותכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *